Terapie-Katerina.cz Fyzioterapie Jablonec nad Nisou, Liberec - Kateřina Svobodová
Facebook

Kraniosakrální osteopatie, terapie a biodynamika

Ve 30. letech 20.století začal dr. Sutherland vyučovat své kolegy osteopaty, metody, které objevil (více). Ze začátku byla jeho práce oficiální osteopatií odmítána, protože nebyla v souladu s tradičními lékařskými představami, ale díky velkému počtu klinických úspěchů se ve 40. letech otevřel první postgraduální kurz „Osteopatie v kraniální oblasti" pod vedením dr. Sutherlanda. S postupem času se tato metoda začala nazývat KRANIOSAKRÁLNÍ OSTEOPATIÍ.

V polovině 70. let se dr. Upledger jako první osteopat rozhodl tuto metodu vyučovat i neškolené zájemce a můžeme zde tedy začít mluvit o KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII. Sám se s primární respirací (více) setkal u operace míchy, kdy měl jako asistent podržet durální pleny tvořící vnější obal míchy a nemohl toho docílit, protože se mu s jeho velkým překvapením plena v rytmických intervalech pohybovala mezi prsty.

Oproti předchozím metodám, u kterých je terapeut tím, kdo určuje průběh terapie, přichází biodynamický přístup, který bere v úvahu, že zdraví je neustále přítomné v těle každého z nás a stačí „jen", když ho podpoříme a procesy pro uzdravení se začnou sami dít. Zde tedy průběh terapie určuje moudrost klienta a ne terapeuta. Hlavní průkopníkem vývoje KRANIOSAKRÁLNÍ BIODYNAMIKY je Franklyn Sills, který říká, že „klíč ke zdraví spočívá ve vytvoření příznivých podmínek k tomu, aby se mohlo projevit na buněčné úrovni."

Díky vlastním zkušenostem s kraniosakrálni biodynamikou u osobní terapie i terapie mých klientů můžu potvrdit, že moudrost, kterou má každý v nás, je stále přítomná a to, že ji nevnímáme, je jen důsledek naší nekomunikace se sebou a s vlastním tělem.

Kateřina Hanajová (objednávky přes 777 286 612, nebo katerina@hanajova.cz)

Zdroje: fotografie - Dr. John E. Uplendger - zdroj
Kern, Michael, Dech života, Fontána, 2011.
Sills, Franklyn, Základy kraniosakrální biodynamiky, Poznání, 2013.

Zpět